Bjelančevine u prehrani
Od malih nogu navikli smo slušati da moramo jesti puno bjelančevina kako bi imali mišiće. Da su nam potrebni kako bi naše tijelo moglo normalno funkcionirati, kako bismo mogli rasti i razvijati se. Pa ipak, jesmo li zaista sigurni da znamo koja je svrha proteina, koliko ih trebamo unositi, gdje ih nalazimo i koja je njihova svrha u vježbanju?
Bjelančevine su poznate i kao proteini
Proteini su molekule sastavljene od nekoliko čestica koje se nazivaju aminokiseline. Osim vode, to su glavni gradivni dijelovi tkiva i organa u našem tijelu i brinu se o funkcioniranju organizma. Kada se proteini unesu, tada se razgrađuju na nekoliko aminokiselina.
Aminokiseline se dijele na esencijalne ili one koje su našem tijelu hitno potrebne te neesencijalne ili one koje nisu baš potrebne, ipak naše tijelo ih prihvaća raširenih ruku. Nažalost, naše tijelo ne može samo proizvoditi aminokiseline, pa je vrlo važno da ih dodajemo raznovrsnom prehranom.
Je li važno jesti proteine, čak i ako nismo sportaši?
Naravno, proteini nisu samo za sportaše i za rast mišića. Kao što je već spomenuto, oni su prvenstveno jedan od glavnih gradivnih dijelova našeg tijela i svi ih moramo unositi u dovoljnim količinama. Preporučuje 59g proteina dnevno za muškarce i 47g proteina dnevno za žene. Broj nije točan za sve jer smo svi mi različiti. Minimalni dnevni unos je 0,8 g proteina po kilogramu tjelesne težine. Također, potrebni se unos smanjuje s godinama, oko 1 g svakih 10 godina nakon 50. godine. Suprotno tome, trudnice od 4. mjeseca starosti i djeca trebaju veći unos proteina.
Zašto mi proteini koriste?
Proteini značajno utječu na imunološki sustav, kosti, enzime, hormone.
Preporučuju se svim sportašima i osobama s visokim energetskim potrebama. Također za rekreativce, planinare, ljubitelje fitnesa … Koriste ih i pacijenti, djeca, trudnice i ljudi koji se ne hrane dovoljno raznoliko.