Ljekovita svojstva sikavice
Biljka koja se koristila u ljekovite svrhe u drevnoj Grčkoj i Rimu, a poznata je po svojim detoksikacijskim učincima na tijelo i zato je prijeko potrebna u borbi protiv masti nakupljene oko jetre. Osim što štiti jetru, sikavica ima sposobnost čišćenja tijela i podržava probavu te je stoga izvrsno sredstvo protiv zatvora. (A – biljka sikavice, B – cvijet, C – suhi cvijet, D – sjeme, E – suho i mljeveno sjeme).
Jetra je jedan od najvažnijih organa u našem tijelu. Ona obavlja razne funkcije koje su ključne za naše zdravlje. Između ostalog, uklanja štetne tvari iz tijela. Povremena detoksikacija tijela vrlo je važna za održavanje zdravlja i vitalnosti.

ŠTO JE SIKAVICA?
Sikavica (Silybum marianum) je biljka iz porodice glavočika. Korištenje sikavice seže u daleku proščost, koristila se u prehrambene i ljekovite svrhe. Već Grci su je koristili za zaštitu jetre i u tu se svrhu koristi i danas.
Sikavica potječe iz Sredozemlja, a rasprostranjena je od Pirinejskog poluotoka do južne Rusije, sjeverne Afrike i Male Azije. Nalazimo ju i u Južnoj i Sjevernoj Americi i Južnoj Australiji. Voli sunčane, suhe i stjenovite padine, rubove staza i pašnjake. Korisna je biljka koja sadrži tri aktivna sastojka, zajedničkog naziva silimarin. Međutim, djelovanje silimarina još nije u potpunosti razjašnjeno, a trenutno se proučavaju tri načina djelovanja:
- prvi je stimulacija sinteze proteina, time se stanice jetre počinju obnavljati,
- smatra se da je još jedan učinak silimarina da spriječava prolazak toksina kroz stanice jetre
- treće je njegovo antioksidativno djelovanje.
- sva tri načina djelovanja preventivno djeluju na rad jetre.
UČINKOVITOST SIKAVICE
opsežno je istražena i potvrđena u nekoliko kvalitetnih kliničkih istraživanja.
Učinkovito djeluje kod raznih problema:
– problema s jetrom,
– virusnih oboljenja,
– kod trovanja zelenom pupavkom,
– kod alkoholizma,
– kod neželjenih nuspojava lijekova,
– kod trovanja organskim otapalima,
– u (ne) alkoholnoj cirozi jetre i nekim drugim slučajevima1.
Meta analiza iz 2011. otkrila je da bi dodatak sikavice mogao potencijalno poboljšati kontrolu glukoze kod dijabetesa tipa 22. Također smanjuje apsorpciju kolesterola i biosintezu lipoproteina3 i smanjuje serumske razine ALT5 i AST6 u serumu kod nekih osoba s bezalkoholno masnom jetrom.
Kako prepoznajemo da je jetra preopterećena?
Masna jetra uzrokuje:
- sporiji metabolizam ugljikohidrata i spriječava skladištenje viška glukoze, što znači da tijelo ne prima novi val energije kada mu je potrebna. Posljedice su čest umor i iscrpljenost,
- loš metabolizam masti i ugljikohidrata što se odražava u nakupljanju masti oko trbuha i struka,
- žgaravica,
- pretjerano znojenje i vrućina
- slaba i spora probava popraćena nadutošću i povremenim mučninama,
- pad imuniteta,
- problemi s kožom (svrbež kože, akne ili tamne mrlje).
UPOTREBA SIKAVICE
Sikavica je učinkovit lijek iz prirode. Uglavnom se koristi u obliku praha ili sjemena. Njezina upotreba se preporuča za gore navedene simptome. Vjerujemo da će daljnja istraživanja pokazati da je njezina učinkovitost još veća.
Mljevene sjemenke možete lako jesti s jogurtom ili umiješati u smoothie. Sikavica je jedna od najsigurnijih ljekovitih biljaka, čak i kod jako velikih doza nema nikakvih nuspojava, osim probavnih smetnji i ubrzane probave.
Izvori:
Preuzeto od: Kreft S., 2017. Miti in resnice o detoksifikaciji jeter z zdravilnimi rastlinami in prehranskimi dopolnili. Farmacijski vestnik, 68: 69 – 75.
Suksomboon N., 2011. Meta-analysis of the effect of herbal supplement on glycemic control in type 2 diabetes, Journal of Ethnopharmacology, 137:3, 1328 – 1333.
Fogacci F. in sod., 2019. Metabolic effect of berberine-silymarin association: A meta-analysis of randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trials. Phytotherapy Resserch, 33;4: 862-870
Avelar R.C. in sod., 2017. Effect of silymarin on biochemical indicators in patient with liver disease: Systematic review with meta-analysis. Worlf Journal of Gastroenterology, 23;27: 5004-5017
ALT = alanin aminotransferaza
AST = aspartat aminotransferaza