Upotreba zelenog pigmenta u borbi protiv zadaha i za zdravu unutrašnjost
Pedesetih godina prošlog stoljeća za loš se zadah počeo upotrebljavati klorofil nakon što je istraživač dr. Franklin Howard Westcott predložio uporabu zelenog pigmenta u borbi protiv zadaha i za zdravu unutrašnjost. Od te prvotne tvrdnje prošlo je već neko vrijeme, no pitanje o ulozi klorofila pri liječenju lošeg zadaha još uvijek ostaje.
Vezu između klorofila i lošeg zadaha podupiru i najnovija istraživanja i dokazi, većinom u obliku različitih mješavina ulja poput mješavine maslinovog ulja te ulja peršina i mente. Takve kombinacije i sastojci zastupljeni su u prirodnim tekućinama za ispiranje usta ili u kapsulama. Konzumiranje klorofila u tekućem obliku ili u kapsulama može utjecati na unutarnje dezodoriranje tijela i time potaknuti svjež dah prema van.
Preventivne mjere
Iako klorofil može biti koristan u liječenju lošeg zadaha, on ne smije biti zamjena za dobre higijenske navike. Najbolji oblik liječenja uglavnom se oslanja na sljedeće prakse.
- Četkajmo zube barem dvaput dnevno kako bismo odstranili komadiće hrane koji uzrokuju loš zadah. Četkanjem jezika četkicom za zube ili strugalicom za jezik dodatno ćemo spriječiti snažan zadah iz usta. Četkicu za zube mijenjajmo svaka dva do tri mjeseca. Meka četkica za zube nježnija je prema desnima i caklini.
- Posjetimo zubarsku ordinaciju dvaput godišnje ili svakih šest mjeseci. Zubar nam može pomoći otkriti ili dijagnosticirati stanje koje utječe na usta.
- Budimo hidrirani kako bismo spriječili loš zadah. Kada u ustima nedostaje vlage, proizvodnja sline je ugrožena, što u konačnici povećava rizik od nastanka neugodnih mirisa. Nakon buđenja usta su često suha, stoga prvo popijmo vode.
- Ograničimo namirnice koje uzrokuju neugodan zadah kao što su luk, češnjak, ocat i šećer.
- Prestanimo pušiti jer cigarete i duhanski proizvodi isušuju usta, povećavaju rizik za nastanak bolesti usta i stvaraju loš zadah.
Je li klorofil koristan?
Klorofil je poznat po tome što biljkama daje zelenu boju, a u velikim ga količinama pronalazimo u zelenom lisnatom povrću kao što je brokula, zelena salata, špinat te dodatci prehrani u obliku algi kao što su spirulina i klorela. Neki tvrde da se klorofilom možete riješiti akni, da on pomaže u radu jetre i da čak sprječava rak.
Dr. Liz Hanson, stručnjakinja u primorskom mjestu Corona del Mar, Kalifornija, tvrdi da klorofil pruža koristi za opće zdravlje.
„Klorofil pomaže u čišćenju svih stanica tijela, zacjeljuje rane, pomaže u očuvanju imunosnog sustava i obnavljanju crvenih krvnih stanica te čisti jetru i probavni sustav od toksina“, izjavljuje. On svakako pomaže kod lošeg zadaha, posebice kod onih koji ne konzumiraju puno povrća. „Jedno od najvažnijih svojstava klorofila liječenje je i sprječavanje lošeg zadaha iznutra“, nastavlja. „On poboljšava i probavu koja je najvjerojatniji uzrok lošeg zadaha“.
Klorela je riznica klorofila
Klorela je dobila ime po iznimnoj količini klorofila, s obzirom na to da sadrži više klorofila po gramu nego bilo koja druga biljka. Osim što pomaže u učinkovitosti našeg imunosnog sutava, neki dokazi ukazuju na to da klorela:
- Štiti stanice od oštećenja uzrokovanih zračenjem i toksičnim metalima kao što je olovo.
- Može se upotrebljavati pri liječenju probavnih smetnji, uključujući zatvor, crijevne upale i čireve na želucu.
- Upotrebljava se i za liječenje ili sprječavanje napadaja astme, lošeg zadaha, visokog kolesterola i krvnog tlaka, niske razine vitamina B-12 i predmenstrualnog sindroma (PMS).
- Neke osobe konzumiraju klorelu kako bi pokušale povećati razinu energije, napravile detoksikaciju tijela i kako bi poboljšale moždane funkcije.
Prirodan i učinkovit proizvod Algae Fresh rješava probleme s lošim zadahom na samom izvoru – u crijevu.
Algae Fresh ima čak 10x više klorofila nego alga spirulina. To je tamnozelena mikroskopska alga. Njezino ime dolazi od grčke riječi „chloros“, što znači zeleno, te latinske umanjenice „ella“, što znači maleno. Unatoč njezinim malim dimenzijama, klorela sadrži niz hranjivih tvari kao što su:
- Bjelančevine: alga klorela sastoji se od oko 45 % bjelančevina.
- Vitamini i minerali: osim vitamina A, B9, B12, C, E i K, klorela je bogat izvor kalcija, magnezija, fosfora, kalija i željeza.
- Klorofil: klorela sadrži 10x više klorofila nego alga spirulina.